středa, 10 červen 2020 08:57

Napsali o nás

(0 votes)

Do starého domu lidé házeli odpad. Teď z něj bude Veteran muzeum!

Veteran muzeum vás vtáhne do časů první republiky

Na Slovácku vzniká nové muzeum. Zkraje letních prázdnin ho v Uherském Ostrohu, na rohu Kostelní ulice, otevře místní rodák, patriot a milovník první republiky Radim Kopálek. Jeho Veteran muzeum má obsah expozice už ve svém názvu. Na tisíci metrech čtverečních, uvnitř jedné z nejvýraznějších staveb ve městě, někdejší obchodní a bytový dům rodiny Adlerů je funkcionalistickým skvostem architekta Josefa Hahna, se vrátíte o bezmála sto let zpátky.

„Právě stojíme v přízemí bývalého Kovomatu-Domácích potřeb,“ říká Radim Kopálek a ukazuje na první z několika tematických expozic. Jde o klasický prvorepublikový koloniál s nepřehlédnutelnou pokladnou. „Mimochodem, právě tudy, přes rozbité výkladní skříně, lidé ještě docela nedávno vhazovali odpad…“

Původní obchodní dům s několika byty byl ještě před čtyřmi roky, než ho Radim Kopálek odkoupil, na odpis. „Říkal jsem si, že jeho znovuzrození formou muzea bude i poctou původním majitelům. Adlerovi totiž skončili v koncentračním táboře Osvětim, odkud se už nevrátili,“ vzpomíná muzejník.

Jeho soukromé muzeum nabídne kromě obchodu i připomínku motorismu, cyklistiky, vybavení starých dílen, ukázku pivovarské hospody, hodinářství, dobového fotoateliéru, lékárny i trafiky.

Kromě toho si návštěvníci budou moci vychutnat i jedinečný výhled z terasy na zámek stojící přímo naproti a také na okolí města.

„Angažování průvodce neplánuju, návštěvníky nechám „dýchnout“ do předválečné atmosféry samotné. Věřím, že moje muzeum zpestří nabídku turistům. Těžit bych chtěl i z výborné polohy muzea. Stojí jen několik metrů od zámku, pár kroků je to také do centra nebo přístavu na Baťově kanálu, odkud výletníci také často přijíždí,“ říká Radim Kopálek. Prohlídka jeho muzea nebude zadarmo. Vstupné bude nejspíš za stovku.

autor: JAROSLAV CHUDARA
Read 10976 times Last modified on čtvrtek, 30 červenec 2020 10:43